Yalı Mahallesi Bağlar Caddesi No: 64 A Kartal / İSTANBUL
trende

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
Bacalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark nedir?
Bacalı kombilerde fan yoktur. Atık gaz, sıcaklığından dolayı genleşerek yükselir, tabii bir çekim ve baca vasıtasıyla dış ortama atılır. Bu nedenle bacalı kombi cihazları standartlara uygun yapılmış bir bina bacasına bağlanmalıdır.
Aksi takdirde bacadan sızan atık gaz ortamdaki kişileri zehirler.

Hermetik kombi ise fanlıdır. Atık gaz fan ile iç borudan dış ortama cebri olarak atılırken, dış borudan da yanma havasını yanma odasına çeker. Bu nedenle, hermetik kombi cihazlarının bina bacasına ihtiyacı yoktur, evin dış ortama açılabilen herhangi bir mekanına monte edilebilirler.
Ortamdaki havayı tüketmezler ve baca çekiş problemi olmaması sayesinde ortamdaki havayı kirletmezler.

Kombi alırken nelere dikkat etmeliyim?
- Nasıl bir ürün alacağınız hakkında araştırma yapın.
- Isıtma sistemleri ile ilgili satış ve teşhir yapan bayileri gezin, broşür alın, teknik bilgi edinin.
- Tavsiye edilen cihazın kapasitesinin yeterli gelip gelmeyeceğini öğrenin.
- Bilinen, geniş servis ağı olan ve güçlü firmaların ürünlerini tercih edin ve mutlaka TSE damgası arayın.
- Ayrıca kombi tercihinde ilk maliyetin yanı sıra tüketim bedeli ve servis maliyetlerinin de önemli olduğu unutulmamalıdır.
Kombi çalışıyor fakat ısıtmıyor, neden?
- Kombi termostat derecesi düşük olabilir.
- Kalorifer dönüş hattındaki filtre tıkalı olabilir. Temizleyip kontrol ediniz.
- Petek giriş ve çıkışlarındaki vanalar kapalı olabilir. Vanalarınızın açık olduğundan emin olunuz.
- Peteklerinizi ve boru hattının temizlenmesi gerekebilir.
Kombi neden patlamalı yanıyor?
- Cihaz yanmak üzereyken birkaç saniye geç yanarsa; içeride gaz birikmesi olur bu nedenle şiddetli bir yanma olacağından gaz ve çakmak ayarlarının kontrolü gerekmektedir.
- Cihaza yıllık periyodik bakım yapılması gerekmektedir.
Kombi neden ses yapıyor?
- Cihazın fan motorunda problem olabilir.
- Cihazın devir daim motorunda problem olabilir.
- Cihazın haznesindeki suda hava olabilir.
- Cihazın sıcak su ile kaloriferi ayrıştırıcı parçalarında arıza olabilir.
Kombi neden su akıtıyor?
- Kalorifer tesisatına gerekenden fazla su eklemiş olabilirsiniz. Normal su basıncı 1.5 bardır; 3 bardan fazla su eklenmişse kombi su akıtır,
- Kombinizin tesisat bağlantılarında sorun olabilir,
- Kombinin imbisat (genleşme tankı) deposunda problem olabilir,
- Hava tahliye arızalanmış olabilir,
- Kombinizin su doldurma vanası arızalı olabilir,
- Radyatörün hava alma bölümünden su basıncını azaltınız.
Yoğuşmalı kombi nedir?
Atık gaz, konvansiyonel cihazlarda bacadan doğrudan atılırken, tam yoğuşmalı cihazlarda bacadan atılmadan önce sisteme geri kazandırılarak ilave verim elde edilir. Bu sayede çevreye atılan atık gaz miktarı azalarak hava kirliliğinin önüne geçilir. Avrupa'da Eylül 2015'te zorunlu olarak yürürlüğe girmiş olan ERP sistemi yeni nesil yoğuşmalı kombilerde bulunmakta ve enerji verimliliği sağlamaktadır.
Kombi nerede satılır?
Kombiler, merkez firmanın yetkili kıldığı ve sertifika verdiği yetkili satıcılarında satılır.
Kombi sürekli yakıldığı halde yeterli ısınma sağlanamıyorsa ne yapılmalıdır?
Kombi sürekli açık tutulduğu halde ısınılamıyorsa, ya kombinin kapasitesi düşük seçilmiştir, ya evinizin izolasyonu kötüdür ya da yapılan sistemle ilgili bir hata vardır.
Radyatörler eksik veya devir daim pompasının basıncı ve debisi düşük olabilir. Teknik servisin gelip kontrol etmesi gerekir.
Kombiler yalnızca doğalgaz ile mi çalışır?
1- Doğalgaz
2- Lpg

3- Elektrik

Kombi nedir?
Kombi, konutunuzun veya iş yerinizin ısıtma ve sıcak su gereksinimini karşılayan bir cihazdır.
Kombimi en ekonomik şekilde nasıl kullanırım?
Doğal gaz tüketimi dairenin izolasyonuna göre büyük farklılıklar göstermektedir. Dairenizin dış cephelerinde izolasyon yok ise; yaptırılması büyük oranda enerji tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca sıcaklık ayarı cihaz üzerinden yapılıyor ise gece sıcaklığı gündüz sıcaklığına göre düşürülmelidir. Dış hava sıcaklığına göre de sıcaklık ayarları değiştirilmelidir. Bu sıcaklık ayarlarını yapmanın en kolay yolu bir oda termostatıdır kullanmaktır. Oda termostato ısıtma sistemini ayarlanan sıcaklığa ve yapılan zaman programına göre çalıştırarak tasarruf sağlayacaktır.

Bazı petekleri kapatmak tasarruf sağlar ama bu tasarruf kapatılan peteğin oranında olmaz, daha az olur. Yani mevcut peteklerin yarısını kapatmak % 50 enerji tasarrufu sağlamaz.

Oda termostatı ne işe yarar?
Isıtma sistemini ayarlanan sıcaklığa ve yapılan zaman programına göre çalıştırır, sıcaklık konforu ve yakıt tasarrufu sağlar.
Klasik (Konvansiyonel) / Yoğuşmalı kombi arasındaki fark nedir?
Yoğuşmalı Kombiler ile klasik (konvansiyonel) kombiler çalışma prensibi olarak benzerlik gösterirler. Yoğuşmalı Kombilerin klasik kombilere oranla farkı, atmosfere atılan atık gazın sıcaklığının da ısıtma için kullanılabilmesidir. Yoğuşma veya yoğunlaşma teknolojisi ile atmosfere atılan gaz halindeki su buharı yoğuşturularak sıvı hale dönüşmesi sağlanır. Bu esnada su buharının gaz halden sıvı hale geçişi ile ortaya çıkan ısı, ısıtma için kullanılabilir hale gelir.
Kombinin su basınç ayarı kaçta olmalıdır?
Manometreden okunacak basınç değerinin 1-2 bar arasında olması gerekmektedir. Hem analog hem dijital manometreye sahip kombilerde bu değerler kolaylıkla takip edilebilir.
Kombi arızalandığında ne yapmak gerekir?
Kombinizin arızalanması durumunda 444 62 79 numaralı Müşteri İletişim Merkezi'ni arayarak servis talebi oluşturabilirsiniz..
Klima çalışma prensibi nedir?
Klimalar bünyesindeki soğutucu akışkanının hal değişimine uğraması sonucu ortamdan ısı çekmesi veya ısı vermesi prensibine göre çalışırlar. Soğutma modunda klima soğutucu akışkanın iç ünitede buharlaşmasıyla ortamdan ısı emer ve dış ünitede emmiş olduğu ısıyı dış ortama atar. Isıtma modunda ise soğutucu akışkan iç ünitede yoğunlaşıp ortama ısı verir. Soğutucu akışkanın iç ve dış üniteler arası sirkülasyonu kompresör yardımıyla yapılırken, iç ortama verilen ve alınan ısı iç ünite fanıyla gerçekleştirilir.

Klimalar bulunduğu mekanda konforlu bir iklimlendirme yapmasının yanından yüksek nem alma kapasitesi ve farklı fonksiyonlara sahip filtreleriyle değerli müşterilerine sağlıklı ortam havası sağlar.

Klimanın insan sağlığına zararı var mıdır?
Kapasitesi doğru seçilmiş, doğru bir yere montajı yapılmış ve de bakımları düzenli olarak yapılan klimaların sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur.
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: